Ученически дебати за видеоигрите и образованието

Четири отбора от 9 клас, с кл. ръководител г-жа Красимира Христова, участваха за пореден път в ученически дебати по актуални и вълнуващи младите хора теми. С голямо усърдие отборите изградиха най-правилната защита на тезата си и защитаваха позицията си пламенно, с много енергия и плам. Участниците в дебатите се аргументираха с различни доказателства, за да подкрепят тезата, която отстояват.


Ето и част от тезите по дебатираните теми:

Първа тема: Видеоигрите са твърде насилствени.
За - Гергана Митева и Искрен Арнаудов; против - Ивета Иванова и Алекс Алексиев.

Видеоигрите – едно от най-интересните забавления за деца и възрастни – могат да имат дългосрочни последици за здравето на подрастващите.
Изтъкна се факта, че повечето родители смятат компютърните игри за вредни. Разгледаха се двата аспекта, за и против. Проучвания показват, че игрите имат пръст в бъдещето на образованието. Виртуалните, изпълнени с живот и детайли въображаеми светове на видео игрите успешно задържат вниманието на децата, за разлика от традиционните начини на обучение. Не може да се наблегне достатъчно на това, колко е важна компютърната грамотност днес и видеоигрите често са първото въведение на едно дете в света на технологията. Игрите развиват фантазията. Далеч не толкова, колкото книгите, но достатъчно. Огромната плеяда от разностранни светове, предмети и истории трудно се намира върху лист хартия.
Според друга част от учениците, проблемът с агресията на младото поколение се дължи точно на компютърните игри, напълно в разрез с по-горе написаното. Доста родители са убедени, че насилствените произведения озлобяват децата им, правят ги жестоки и неспособни да различат доброто от злото.
Повдигна се въпросът кое е по-важно: здравето или професията и забавлението? Дискусията премина доста бурно и повдигна много въпроси.

Втора тема: Образованието е ключът към бъдещия успех.
За - Елисавета Йорданова и Траян Калчев; против – Елиф Исмет и Максимилиян Димитров.

Двата отбора изтъкнаха различни аргументи, защитаващи тезата си. Представи се фактът, че до неотдавна учениците избират какви искат да станат като пораснат още в училище, след това кандидатстват в най-добрите колежи/университети, в които могат да се класират, прекарват години, придобивайки опит в съответната област и започват работа в компании, които се нуждаят точно от техните умения. Кариери, които продължаваха цял един живот. Образованието е целенасочена дейност на специализирани институции, чрез които обществото предава на новите поколения значими знания, професионални умения, културни норми и ценности….
Направиха се изводи, че образованието е безценна и незаменима инвестиция за цял живот, то е път към светлината, сигурност и благодат…затова всички трябва да се отнасяме с респект и уважение към образователните институции, да ценим преподавателите, които ни даряват с най-безценния дар-знанието и винаги да се стремим да вървим напред, дори и самообразовайки се.

Един отбор беше отличен с първо място, а на второ място, поради еднаквото представяне бяха наградени два отбора. Останалите получиха сертификати за изключителни постижения в училищните дебати.

Comments are closed.