Ученически дебати за/против образование в електронна среда и енергийните напитки

Четири отбора от 9 клас, с кл. ръководител г-жа Красимира Христова, участваха за пореден път в ученически дебати по актуални и вълнуващи младите хора теми. С голямо усърдие отборите изградиха най-правилната защита на тезата си и защитаваха позицията си пламенно, с много енергия и плам. Участниците в дебатите се аргументираха с различни доказателства, за да подкрепят тезата, която отстояват.


Ето и част от тезите по дебатираните теми:
Първа тема: Обучението в училище да се замени с обучение посредством компютър.
ЗА – Елеонора Колева/Мартин Гешев; против – Велислава Петрова/Атила Сютджю

В училище или пред компютър – това е една много вълнуваща младите хора тема. Изтъкна се тезата, че въвеждането на извънредно положение заради пандемията от коронавирус преобърна живота на много от нас, но и накара хиляди родители да "обуят обувките" на учителите на своите деца. От една страна, дори най-консервативните преподаватели трябваше да влязат бързо в крак с промените и да използват съвременните технологии, а от друга - родителите се оказаха много по-близо до своите деца и техния образователен процес. Така дигиталното образование даде пресечната точка на родители и учители, която толкова дълго им бе убягвала.
Една от най-съществените роли на учителите и родителите е да поддържат естественото любопитство на децата живо и да им създадат положителна нагласа към ученето като средство за реализиране на мечти и постигане на смислени цели. Друга значима роля на обучителите и родителите е да подпомагат децата в преодоляването на затрудненията по начин, който кара децата да се чувстват подкрепени и в същото време относително самостоятелни и справящи се. Необходимо е внимание, търпение и доза креативност от страна на възрастните, за да постигнат тази цел. Колкото по-добре учениците усвоят тези умения, толкова по-уверени ще се чувстват в процеса на учене и той ще им носи все по-голямо удоволствие и желание за развитие.
Изтъкна се факта, че ако се даде право на учениците да избират по кой начин да се обучават, те биха избрали обучение в реална среда. Наблюдава се повишаване на тяхната мотивация да учат, срещат се с приятели и общуването им се подобрява. Деветокласниците подчертаха, че обучението в реална среда е предпочитано от голям процент от учениците, резултатите са много по-високи и мотивацията за учене е голяма. Обучението в училище е не само по-добро и научават много, но и много по-забавно и предоставя повече емоции.

Втора тема: На учениците (децата) не трябва да се позволяват енергийни напитки.
За - Нели Калева/Виктор Иванов; против – Руслана Василева/Георги Вълчанов
Учениците стигнаха до отрезвяващо заключение: „Употребата на енергийни напитки може да бъде фатално за всички, но особено за юношите“.
Изтъкнаха се фактите, че според експертите, консумацията на енергийни напитки от млад организъм може да предизвика странични ефекти. Те смятат, че децата никога не са имали нужда от енергийни напитки, тъй като в тях се съдържа кофеин и други стимуланти, които не са хранителни. Възбуда, агресивно поведение, сърцебиене, колапс, агресивност, главоболие и световъртеж – това са само част от симптомите, които, според медиците, могат да се появят при децата, ако злоупотребят с консумацията на енергийни напитки.
Изтъкна се и тезата, че сред младежите на възраст между 14 и 18 години, почти 28 % пият енергийни напитки от един до четири пъти седмично.
Споделиха мнение, че младите хора на тази възраст опитват тези напитки не толкова заради самата напитка, а за да бъдат модерни.
Два отбора бяха отличени с първо и второ място, а останалите получиха сертификати за изключителни постижения в училищните дебати. Връчена беше и специална награда за най-пламенна защита и аргументация.

Comments are closed.